Фабричева Марія

Знецінення як захист: чи є інший шлях?

Психіка людини в своєму арсеналі має безліч захисних механізмів, які допомагають впоратися з болем або пережити стресові ситуації, зберегти себе від руйнування і уникнути зіткнення з нестерпними почуттями.
Одним з таких механізмів є знецінення (дискаунт) – спосіб несвідомого захисту, при якому людина може знижувати або повністю заперечувати значимість тих речей, подій, емоцій, людей і навіть досягнень, які насправді мають для неї велике значення.
Знецінити можна як самого себе, так і інших.
Механізм знецінення на несвідомому рівні запускається тоді, коли для людини є ризик зруйнувати власну самооцінку і випробувати внутрішній біль.
Знецінення – настільки звичний і швидко діючий інструмент самозахисту, що в спілкуванні ми навіть не помічаємо, як робимо це з собою та іншими, ігноруючи то стимули, то наявність проблеми , то варіанти вибору і особисті здібності для знаходження оптимальних рішень.
Знецінення, звичний заряд в спілкуванні, що допомагає зберігати владу пасивної поведінки і уникати особистої відповідальності…
Знецінення – легко попросити, дати, прийняти; на нього не поширюються правила економії (як на позитивні визнання),
навпаки,
знецінення пропонують в 4-х різних варіантах (оптом і на вагу)
– безумовно негативне – “ти дебіл”
– безумовно позитивне – “улюблений гоблін”
– умовно негативне – “ну що ти лізеш”
– умовно позитивне – “дивно, що ти впорався”
Знецінення – завжди до ваших послуг, “ресурс”, який в необмеженому доступі, культура, яка щільно засіла в свідомість і несвідоме, виривається назовні у вигляді хайпу, вульгарності і агресивних продажів.
Але, як завжди, є другий шлях.

 

Ілюстрація до тексту: фото Ельвіра Дутова.