ПЕЛЕПЕЙЧЕНКО ОЛЕКСІЙ

Міцний сон: місія здійсненна

Порушення сну –  явище дуже поширене та приховане… Приблизно третина наших пацієнтів, мали порушення сну в певний життєвий період. Близько сорока відсотків скаржаться на труднощі з засинанням кожен рік, а лише десять відсотків вважають проблему серйозною. В США близько 20 відсотків дорослих мають хронічне безсоння. «Улюблений вік» –  приблизно 30-40 років, співвідношення чоловіків та жінок 2:3. Науково доведено, що гормональні зміни під час циклу сприяють порушення сну у жінок. Сон потрібен для повноцінного відновлення нашого організму. Це дуже складний фізіологічний процес, який вчені ще повністю не зрозуміли. Помилково сон раніше вважався статичним явищем, однак нормальний цикл – це циклічний феномен, який має періоди збудження та гальмування певних структур головного мозку. Тобто при нормальному сні зміна циклів триває кожні дев’яносто хвилин.

Ми завжди не звертаємо уваги на чинники, які погіршують або, навпаки, покращують сон. Почнемо з харчування: так, сон –  це процес, який потребує енергетичних витрат та «правильного палива». Перед сном корисне споживання триптофану, це амінокіслота, яка приймає участь у синтезі серотоніну, який нормалізує сон, стимулюючи, в свою чергу, вироблення мелатоніну (гормону сну). Триптофан, незамінна амінокислота, міститься в молоці, бананах, індичці, горіхах. Він краще засвоюється в комплексі з корисними вуглеводами, наприклад, крекери з цільнозернових злаків. 

Натомість жирна їжа, навіть протягом дня, сприяє скороченню глибокої фази сна. Порушенню ритмічності сну активно сприяє кофеїн, вжитий після чотирнадцятої години. Однак, кофеїн міститься не лише в каві, а в певних ліках та напоях. Особливо ліки від головного болю містять цей стимулятор!!! Тому радимо  дивитись на обкладинку продуктів та анотації лікарських засобів. Алкоголь допомагає швидко заснути, але вщент порушує другу половину сну. Паління перед сном, дія нікотину збуджує нервову систему та прискорює серцебиття. 

Будь ласка, пам’ятайте, – не можна концентруватися лише на вечерній їжі, необхідно максимально обмежити вживання калорій з цукру та насичених жирів вдень, надаючи перевагу клітковині та білкам.

 

Ілюстрація до тексту: фото Ельвіра Дутова.