ПЕЛЕПЕЙЧЕНКО ОЛЕКСІЙ

Головний біль: коли потрібно терміново звертатися до лікаря

Головний біль стоїть на третьому місці за фінансовими витратами в провідних країнах світу, після онкологічних та серцево-судинних захворювань. Так в США протягом року фінансове навантаження на страхові компанії та платників податків складає близько 3 млрд. доларів на рік. Проблематика головного болю набуває характеру пандемії. Поки, в наший статті, йдеться про розвинуті країни, де лікують за протоколами та стандартами доказової медицини. В країнах «третього світу», де низький рівень лікарів, самої медицини, пацієнти головний біль лікують самотужки. В процесі ознайомлення з нашими матеріалами, Ви зрозумієте, як це небезпечно. 

Основна наша мета навчити читача чути своє тіло, а точніше голову. Та банально не наробити дурниць зі своїм здоров’ям, які в окремих випадках можуть бути фатальними.

Отже, давайте розділимо види головного болю на вторинні та первинні. Почнемо із вторинних видів, вони набагато рідше зустрічаються, добре розпізнаються, але при ігноруванні їх можливі невиправні наслідки. Вторинні означають симтоматичні. Тобто ми маємо якесь основне захворювання, одним з симптомів якого є головний біль. Перш за все хочу привернути увагу читацької аудиторії на такі проблеми, як аневризми (розширення судин головного мозку) та мальформації (судинні сплетіння).

Ось візуалізація аневризми та мальформації, взята з професійного лікарського порталу: https://emedicine.medscape.com/article/1161518-clinical

https://emedicine.medscape.com/article/252426-overview#a2

Наслідки крововиливу при аневризмі вражають (статистика в США): десять відсотків пацієнтів не виживають до надання медичної допомоги, 25% відсотків вмирають протягом доби, та до 49% пацієнтів гинуть протягом трьох наступних місяців після крвововиливу. Такі судинні аномалії в головному мозку можуть протікати безсимптомно, і, навпаки, дуже часто вони супроводжуються  продуктивною симптоматикою (в залежності від розташування аневризми), наприклад: головний та лицевий біль, зміни свідомості, серцево-судинні симптоми, та навіть гормональний дисбаланс.

Основне заавдання пацієнта при появі таких скарг – звернутись до невролога або нейрохірурга, який повинен призначити відповідне дообстеження, а точніше візуалізацію (МРТ).  Сучасні нейрохіругічні методики, при наявності аневризм та мальформацій, дозволяють проводити втручання на судинах без трепанації черепа та уникнути проблем в подальшому.

Хочу застерегти читача від такого виду «обстеження»-направлення самого себе на МРТ. Є багато тонкощів (режими, потужність томографа та ін.) яке відомі лише фахівцеві.

В продовженні статей по проблематиці головного болю, ми проінформуємо про інші види симптоматичних головних болів, та первинних (хронічний головний біль напруги, медикаметозний головний біль, мігрені). 

 

Ілюстрація до тексту: фото Ельвіра Дутова.